Jak leczyć bóle stawów

Ból mięśni może mieć niezliczone przyczyny. Wśród najczęstszych przyczyn bólu mięśni są urazy-rozciąganie lub łzawienie mięśni w ramach aktywności sportowej lub zawodowej. W miejscu uszkodzonego mięśnia może rozwinąć się obrzęk, krwiak, bolesność. Ból może być łagodny i nie może ograniczać Cię w normalnym codziennym życiu, lub może być tak intensywny, że nie będziesz w stanie używać mięśni.Większość z tych mięśni bóle mijają w ciągu kilku dni.

Jak można uzyskać realief

Aby złagodzić ból w ostrej fazie, można wziąć środki przeciwbólowe wewnętrznie lub zewnętrznie stosować kremy lub żele (lub kombinację obu), które zmniejszają obrzęk i pomagają złagodzić stan zapalny, łagodzą ból. W przypadku, gdy ból jest bardzo intensywny, skontaktuj się z lekarzem. Nie mniej ważny jest odpoczynek, który pomoże zregenerować dany mięsień.

Bóle stawów mają zwykle poważniejsze przyczyny niż bóle czysto mięśniowe. 5 najczęstszych chorób, które powodują ból stawów obejmują: reumatoidalne zapalenie stawów, artroza, osteoporoza, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i zapalenie kaletki.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest zapalną chorobą autoimmunologiczną, która powoduje nieodwracalne uszkodzenie chrząstki stawowej i kości. W zapaleniu stawów, narządy wewnętrzne, takie jak nerki, serce, płuca, a także oczy i naczynia krwionośne mogą również mieć wpływ. Zapalenie stawów może również prowadzić do niedokrwistości, utraty masy mięśniowej i osteoporozy. Bardzo często jest tworzenie tak zwanych guzków reumatoidalnych (“guzki”) w tkance podskórnej.

Zapalenie stawów objawia się głównie przewlekłym bólem, poranną sztywnością i obrzękiem stawów, które z czasem ulegają deformacji. Najczęściej dotknięte są małe stawy rąk i stóp, ale także tak zwane duże stawy. Wykonywanie niektórych typowych czynności jest często ograniczone ze względu na zapalenie stawów, co zmniejsza jakość życia pacjenta.

Artroza, w przeciwieństwie do zwyrodnienia chrząstki stawowej z powodu nadmiernego zużycia i przeciążenia stawów. Częstotliwość choroby wzrasta wraz z wiekiem. Objawia się silnym bólem dotkniętych stawów i sztywnością ruchów. Dotyka najczęściej dużych stawów, takich jak biodra, kolana i ramiona.

Jaka przyczyna na nim

Przyczyna rozwoju reumatoidalnego zapalenia stawów nie jest znana. Pewną rolę odgrywa dziedziczność. Do czynników ryzyka, które mogą przyczynić się do rozwoju choroby należą: starość, leczenie immunosupresyjne, cukrzyca, palenie tytoniu czy zwiększenie masy ciała.

Rozwój artrozy prowadzi do braku ruchu i otyłości lub odwrotnie, przewlekłej jednostronnej pracy lub obciążeń sportowych. Reumatoidalne zapalenie stawów jako takie jest chorobą nieuleczalną. Leczenie ma na celu spowolnienie i złagodzenie objawów. Pomaga to stosowanie leków przeciwzapalnych, miejscowe stosowanie kremów lub żeli na ból i łagodzenie stanu zapalnego. Ważna jest również rola fizjoterapii (rehabilitacja, fizykoterapia, leczenie uzdrowiskowe).

Z wyraźnym dyskomfortem-tj. ogólne objawy zapalenia, dreszcze, dreszcze, z wysiękiem w stawie, z nawracającymi stanami zapalnymi, z wyraźną lokalną temperaturą i bolesnością.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą zwyrodnieniową stawów, występującą częściej z wiekiem, najczęściej ponad 50 lat, ale może pojawić się wcześniej-Stany pourazowe, wady wrodzone. To nie jest choroba zakaźna. Wpływa głównie na duże stawy podporowe kończyn dolnych (kolana, biodra), ale także na kostki, małe stawy nóg i rąk, kręgosłup.

Jest to uszkodzenie struktury chrząstki stawowej, która staje się cieńsza, pogarsza się jej elastyczność, powierzchnia staje się grubsza, pojawiają się problemy w ruchu stawu. Chrząstka nie spełnia swojej funkcji, z czasem możliwość powstawania mikrozłamań. Chrząstka nie ma unerwienia, a zatem artroza początkowo nie boli. Bóle zaczynają się dopiero wtedy, gdy dotknięte są otaczające je struktury.

U młodszych najczęściej w wyniku urazu, wad rozwojowych, powtarzających się stanów zapalnych. U osób starszych, urazy związane z wiekiem, przewlekłe przeciążenia, niektóre zawody zawodowe, nadwaga, słaby stereotyp motoryczny, powtarzające się drobne urazy.

Leczenie naturalne i uzupełniające

Należy rozważyć rozwiązanie chirurgiczne, jeśli występują bóle nawet w spoczynku iw nocy lub istnieje znaczne ograniczenie ruchów w przypadku deformacji stawów. Z zabiegów chirurgicznych wykonuje się wymianę stawu, unieruchomienie stawu w odpowiedniej pozycji lub usunięcie zapalnej błony stawowej. Leczenie rehabilitacyjne ma na celu wspomaganie siły mięśni i funkcjonalnego zakresu ruchu.

Prowadzi szkolenia z obsługi urządzeń ułatwiających samoobsługę, prace domowe, Podróżowanie pojazdami itp.jest zawsze indywidualny i kieruje się specyficznym stanem i potrzebami chorego. Fizykoterapia w reumatoidalnym zapaleniu stawów stosuje się głównie w celu stłumienia bólu w stawach, więzadłach, mięśniach i tłumią proces zapalny w obszarze dotkniętym chorobą.

Elektroterapia wykorzystuje galwanizację, jontoforezę, prądy diadynamiczne, prądy interferencyjne, prądy modulowane wysokiej częstotliwości i impulsów, kąpiele wirowe, solfatan, JOD, radon i ziołowe kąpiele, krioterapia, promienie podczerwone itp.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*